Projeler

Harezmi Projesi

Kadıköy Anadolu Lisesinde başlatmış olduğumuz proje devam etmektedir.

Öğretmenlerimizle 2023'e Projesi Eğitmenliği 

Proje kapsamında Kadıköy bölgesinde çalışan 20 öğremene fizik müfredatının işlenmesi konusunda 4 gün süren bir seminer verdim.  

4Ulusal Özgün Öğretim Materyalleri Geliştirme Yarışması

5000 materyal arasından iki tasarımım finale kaldı. Dişli Çarklar Deney Aracı ve Praksinaskop Gösteri Deney Aracı Tokat'ta düzenlenen yarışmaya katılmaya hak kazandı.  

Astronaal
Astronomi Derslerine girdiğim öğrencilerin çıkardığı astronomi dergisi. Öğrenciler bu dergiyi Genç Başarı Vakfının 3x Şirket programına dahil ederek mansiyon ödülü kazandılar.

Tübitak Liseler Arası Proje Yarışması 2019

Proje sonuçlandığı zaman ilan edilecek.

Tübitak Liseler Arası Proje Yarışması 2018
Yangın Söndüren Drone Projesi

Tübitak Liseler Arası Proje Yarışması 2017

Atasözü ve deyimlerin fizik dersinde kullanılmasının öğrenci motivasyonuna etkisinin araştırılması; Kadıköy Anadolu Lisesi örneği.

Pati Otel
Sokak hayvanlarına yardımcı olabilmek için başlattığım projede öğrencilerle yaptığımız kedi ve köpek kulubelerini ihtiyaç sahibi hayvanlara ulaştırarak onların yuva sahibi olmalarını hedefledik.

fizikformulu.com
Alanında uzman fizikçiler tarafından kurulmuş olan site eğitim herkese ulaşmalı prensibini taşımaktadır.
Siteye ulaşmak için: www.fizikformulu.com
Facebook hayran sayfası için : http://www.facebook.com/pages/fizik-formulu/134228719927776
matematikformulu.com
Alanında uzman matematikçiler tarafından kurulmuş olan site eğitim her kese ulaşmalı prensibini taşımaktadır.
Siteye ulaşmak için: www.matematikformulu.com
Facebook sayfası için: http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100001206273624&ref=ts
Kitap Projesi
Fizik bilmeyenler için 100 soru
Spora farklı bir bakış, pek çok sporcu ve fen insanına kaynak sağlayacak bir kitap: Spor Fiziği
Kitapları bazıları yazılmış tasnif edildikten sonra basılacaktır, bazıları ise işlerimin yoğunluğu nedeniyle ileriki bir tarihe bırakılmıştır.
Fotogate
Yurtdışından ülkemize 300 dolara yakın bir fiyatla ithal edilen bu deney aracını ülkemizde daha düşük maliyetle üretip Türk okullarına deneylerin nasıl yapılacağını ve aletin nasıl kullanılacağını açıklayan deney föyleriyle birlikte dağıtmak.
Kar amacından gütmeden, ülkemizdeki fen eğitimini bir adım ileri taşıma hissiyle harekete geçtiğim projede bilir kişi malzeme dayanıklılığına, seri üretimine göre 56-73 dolar arası maliyet çıkarmıştır. Dışarıdan aldığımız deney aletlerinin bize ne kadar pahalıya geldiğine acı bir örnektir. 
Bilimin Yaz Okulu
Projenin temelinde çocuklar için gerekli olan oyun, arkadaşlık, paylaşma, yarışma ve eğitim. Bunlar için seçilen yer ise bir tatil köyü olacak. Eğlenerek eğitim daha ne olsun…
Projenin pilot çalışması için görüşmeler sürdürülüyor.
Ücretsiz Online Eğitim
Dershaneye gidemeyen öğrencilere animasyon şeklinde hazırlanmış deneyler, derslerin konu konu takip edilmesini sağlayan videolar ve pdf formatındaki yaprak testlerden oluşan online dershane imkanı sunma amacına sahiptir. Tablet pc üzerinden eş sesli, deney görüntülerinin analizleri ve soru çözümleri şeklinde öğrencilerin dershane ortamında bile göremeyeceği görsellikle kalıcılığı arttırmaya çalışılmış videoların ücretsiz olarak yayınlanması ayrıca ülkemizdeki her öğrenciye sunulacak bir fırsattır.
İlerleyen süreçlerde muadili pek çok site yapıldığı için yapım aşamasında durdurulmuştur.
Üniversite ve Ortaöğretim Projeleri

  • Susuz dalga modeli ve stroboskop deney düzeneği

Master eğitimim sırasında iki gecede bozuk aletlerden yaptığım örneği olmayan bir düzenek ve modellemedir. Lise fizik müfredatında dalgalar konusunda su havuzunda çalışan karışık modellere alternatif olabilecek düzeydedir.

  • Pratik koordinat sistemi ve simetri

Çok ucuza(6 TL) mal edilen bu projem MEB proje yarışmasına gönderilmiştir. Bir şeyler üretmenin her zaman paraya dayanmadığının göstergesi olmuştur.

  • Deniz suyundan temiz su elde edilmesinde düşük maliyetli bir model

Suyun her sıcaklıkta buharlaşabilmesi ilkesine dayanan, suyu buharlaştırdıktan sonra kendi üretim şekli ve kanalları sayesinde yoğunlaşmasını sağlayan bu düzeneğe dışarıdan enerji verilmemektedir. Deniz veya göl gibi yerlerde çalışabilen sistem saf su elde etmeye yaramaktadır. Temelinde atmosfer-güneş ışınları ilişkisi vardır. Bu projenin devamında güneş enerjisinden yüksek verimli sıcak su elde edilmesi projesi ortaya çıkmıştır fakat deney aşamaları gerçekleştirilememiştir.
    

  • İlköğretim eğitimi için ders aracı: sayı asansörü

İlköğretimde küçük sayıdan büyük sayının çıkarılması işleminin ve eksili sayılara giriş kısımlarında öğretmenlerin işini kolaylaştırmak öğrencilerin daha çabuk kavramalarını sağlamak için yapılmıştır. MEB proje yarışmasına gönderilmiştir.

           

  • Suyun debisine bağlı elektrik üretimi

Öğrencilerin enerji dönüşümlerini anlamaları ve entropi kavramını öğrenmeleri için üniversitede yaptığım projedir. Proje şahsın tarafından yapılmış Işıl ve Ekrem öğretmen arkadaşımla birlikte sunulmuştur.

  • Ucuz malzemelerle neler yapabiliriz? Roket, model uçak, helikopter, araba, deniz altı, gemi, howercraft…
  • Şehir hatları vapurlarının kolayca limana yanaşabilmeleri için sensör destekli elektronik mıknatıs kullanılması projesi.
  • Sensörlü trafik sinyalizasyonu ve sokak lambaları projesi.

Ard arda olan lambalara yerleştirilmiş sensörler sayesinde hareketin devamı niteliğinde olacak güzargahlardaki lambaların yanması şeklinde devam edecek proje gereksiz sokak lambası yanmasını engelleyecek ve tüm sokak lambalarının kullanılabilir olmasını sağlayacaktır. Bu projenin ön şartı mevcut olan sokak lambalarının daha verimli çalışan led lambalarla değiştirilmesini gerektirir.

İlk okul dördüncü sınıfta annemin aldığı oyuncağı düşürüp kırmamla içini açmam bir oldu. Ondan sonra aldığımız oyuncağın yavaş gittiğini düşündüm kumandasını kırılan oyuncağın kumandasıyla değiştirdim.  O zamanlar RC araç yok…J Oyuncakların kumandaları bir kabloyla araca bağlanıyor motorlara ve lambalara akım iletiyor. Daha sonra lambalara giden akımı motora gidebilecek şekilde(paralel bağlamayı, seri bağlamayı bilmiyorum tabii ki… J) deneme yanılma yoluyla bağladım. Artık lambaların yanması için bastığım tuşa basınca araba hızını arttırıyordu. İş o zamandan bu zamana çalışmayan her alet, araç ve makine benim için çöp olmaktan çıktı.

Not: Bir projeyi ortaya çıkarırken kendinize her aşamada ve sürekli sormanız gereken şudur: ”bu problemi nasıl çözebilirim?” İşte bu sorunun cevabı sizi çıkışa götürecektir. Önümüzdeki gönlerde sitede “Nasıl proje yapılır?” linki açılacaktır. O linkte süreçleri planlamanıza yardımcı olacak bilgiler paylaşacağım. 
Bu sayfada bulunan yapılmış ve fikir aşamasındaki projeleri kaynak göstererek kullanabilir çekinmeden yardım isteyebilirsiniz.
Yapılmamış projelere destek olmak, bir fikrinizin hayata geçirilmesinde yardım almak veya projede bulunmak için benimle karavantviletisim@gmail.com adresinden bağlantıya geçebilirsiniz.